לדור המייסדים נדרשים כוחות נפש לא מבוטלים בעת בה הוא מתכנן את העברת העסק לדור הבא. הוא מוצא שלבני המשפחה מהדור השני והשלישי יש אינטרסים שונים ומגוונים שלאו דווקא מתכתבים באופן מיטבי עם האינטרסים של העסק.
ניתן לראות אנשי עסקים דומיננטיים וחזקים ככלל, שמביעים חשש ופחד מ"לגעת" בדברים. הם נמנעים מבירור מעמיק כיצד האינטרסים של העסק יכולים להשתלב עם האינטרסים של בני המשפחה השונים, תוך יצירת תמונה בהירה וברורה של העתיד. הימנעות שכזו מובילה בסופו של דבר להתנהלות שבינה לבין היגיון עסקי, אין דבר. במצב הדברים הזה אפקט "המדרון החלקלק" הוא רק עניין של זמן, כשהימנעות מליבון מעמיק של הסוגיות עשויה להוביל בזמן קצר יחסית לאובדן השליטה בעסק ולחורבן כלכלי בעקבותיו.
מדובר בלא מעט עסקים מוצלחים שהגיעו למצב הזה! וזה קרה רק בגלל הפחד! פחד מלהכיר במציאות ולהתמודד עימה, פחד מקבלת החלטות לשינוי מבנה העסק, פחד מהעברת המושכות לגורם המתאים ביותר להנהיג באופן מושכל ומוצלח את העסק והמשפחה גם יחד.
מכאן, שעסק משפחתי שמבקש להמשיך ולהניב פירות גם לדורות הבאים, לא פחות מחייב לקבל סיוע בזמן!. ככול שהמייסדים ייקבעו מוקדם יותר את "כללי המשחק", כך יהפכו את העסק המשפחתי לגורם מלכד על פני גורם מפלג.

עם הבנה מקצועית בייעוץ ארגוני ומשפטי מחד והסמכה מקצועית לייעוץ וגישור משפחתי, מאידך, צוות התבוננות® ערוך להציע לכם תוכנית מקיפה, שתסייע לכם להתניע את התהליך, ללוות אתכם בדרך ולצייד אתכם בכלים ותובנות להמשכה המוצלח. ליצירת קשר אתנו, פשוט לחצו כאן.

הסתר

מראה, מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר?

השנים חולפות והגעתם לרגע בו אתם מבקשים ליהנות מפירות ההשקעה, לפרוש מהעסק לו הענקתם את מיטבכם ולראותו צומח ומשגשג בידי הדור הבא. אבל מילים לחוד ומעשים לחוד ורק המחשבה על הרגע בו תיאלצו לבחור את אחד מהילדים ולהכתיר אותו כמנהל ומצד שני לראות את האכזבה של האחרים בעיניים, מדירה שינה מעינכם.

קרא עוד
קרא עוד

פעם היה לי אח, היום יש לי... בוס!

אתם מכירים אותו כמעט כמו את עצמכם. גדלתם על אותם ערכים, באותו בית, לאותו זוג הורים. יחד צמחתם, אהבתם, רבתם והתפייסתם. אבל אין זה משנה עד כמה כעסתם זה על זה ועד כמה פיתחתם אישיות משלכם, תמיד תמיד בשורה התחתונה, נשארתם אחים בלב ובנפש. נאמנים, מסורים ומוכנים להקריב המון אחד למען השני.

קרא עוד
קרא עוד

אתגרים בעסקים משפחתיים

כ-70% מהעסקים בעולם מוגדרים עסקים משפחתיים. ואולם, רק כ-10% מהם שורדים גם את הדור השלישי בבחינת "דור ראשון בונה, דור שני שומר ודור שלישי הורס". בין אם מדובר בעסק קטן, המעסיק בעיקר בני משפחה (עסק קמעונאי, משרד קטן) או עסק גדול, המעסיק מאות עובדים – עבודה לצד בני משפחה עשויה לעורר בעיות והתמודדויות ייחודיות - במקום העבודה ובמסגרת המשפחתית, גם יחד.

קרא עוד
קרא עוד